Autor:
Redakcja Apteline
Data publikacji: 18.04.2023
Kudzu, inaczej opornik łatkowaty (łac. Pueraria lobata) to cenna, dziko rosnąca roślina znana głównie w medycynie chińskiej. Surowcem, który wykorzystywany jest w celach leczniczych, jest korzeń. Kudzu stosuje się przede wszystkim jako środek pomocniczy w terapii nadciśnienia tętniczego krwi, a także łagodzenia dolegliwości trawiennych i bólu miesiączkowego.
Spis treści:
- Kudzu – jakie ma właściwości?
- Kudzu – działanie i wskazania do stosowania
- Kudzu na układ nerwowy
- Kudzu na układ sercowo-naczyniowy
- Kudzu na układ hormonalny
- Kudzu – dawkowanie
- Preparaty zawierające kudzu
- Kudzu – przeciwwskazania do stosowania
- Kudzu – możliwe skutki uboczne
- Kudzu – interakcje z lekami i preparatami
- Kudzu w Encyklopedii ziół i roślin – Podsumowanie
Kudzu – jakie ma właściwości?
Korzeń kudzu jest bardzo popularnym surowcem od wieków stosowanym w naturalnej medycynie chińskiej. Wywodzi się z terenów Chin, Japonii i Korei. Sproszkowany korzeń tej rośliny znany jest ze swoich leczniczych właściwości już od czasów starożytnych. Wówczas z powodzeniem wykorzystywano go jako środek do łagodzenia bólów migrenowych, uzależnienia od alkoholu, a także niwelowania objawów przeziębień. Roślina kudzu znana była także jako ozdoba przydomowych ogródków. Co więcej, jest w pełni jadalna i stanowi ważny element kuchni orientalnej.
W XX wieku, gdy narzędzia fitoterapii umożliwiły lepsze poznanie składu i właściwości opornika łatkowatego, zaczęto wykorzystywać go w produkcji leków i suplementów diety. Wyniki badań naukowych dowiodły wówczas, że kudzu stabilizuje pracę ośrodkowego układu nerwowego, łagodzi migrenowe bóle głowy, pomaga w walce z uzależnieniami, reguluje ciśnienie tętnicze krwi oraz łagodzi zaburzenia trawienia. Wyciągi z kudzu są popularnymi składnikami kosmetyków do pielęgnacji skóry naczynkowej i z pierwszymi oznakami starzenia.
Substancjami aktywnymi biologicznie w korzeniach kudzu są:
- izoflawony – wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, w tym regulują stężenie cholesterolu we krwi, wspierają gospodarkę hormonalną u kobiet i działają antyoksydacyjnie
- genisteina – jest cenionym związkiem pomocnym w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Ponadto neutralizuje wolne rodniki, które przyczyniają się do rozpadu komórek,
- pueraryna – odpowiada za regulację ciśnienia tętniczego krwi i rozszerzenie naczyń (działanie wazorelaksacyjne),
- daidzeina – wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi poprzez wsparcie syntezy i wydzielania insuliny,
- kwasy fenolowe – znane są ze swoich właściwości do neutralizowania reaktywnych form tlenu,
- saponiny – obniżają poziom tzw. złego cholesterolu, czyli frakcji LDL, przyspieszają metabolizm tłuszczów,
- sole mineralne – fosfor, wapń, żelazo,
- skrobia.
Kłącze kudzu kojarzone jest również z szybkim przyrostem. Roślina potrafi zwiększyć swoją długość nawet 30 cm na dobę.
>> Obfite miesiączki – przyczyny, diagnostyka, leczenie
Kudzu – działanie i wskazania do stosowania
Korzeń kudzu wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Stosowany jest w postaci doustnej jako remedium na bóle o lekkim i umiarkowanym natężeniu, dolegliwości trawienne, stres, napięcia nerwowe, lekkie przeziębienia, problemy kardiologiczne i uzależnienia. Szybkość i profil jego działania uzależniony jest jednak od postaci, w jakiej występuje i dawki.
Wskazaniem do stosowania preparatów na bazie opornika łatkowatego jest:
- ból głowy,
- menopauza i andropauza,
- nadciśnienie tętnicze krwi,
- hipercholesterolemia,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- nudności,
- cukrzyca,
- stres i zmęczenie,
- osteoporoza.
>> Produkty zawierające w swoim składzie Kudzu
Kudzu na układ nerwowy
Surowiec zielarski, jakim jest korzeń kudzu, wykazuje silne działanie na ośrodkowy układ nerwowy i dlatego też jest stosowany w terapii uzależnień, w tym głównie od alkoholu. Izoflawony obecne w roślinie wspierają działanie enzymu rozkładającego alkohol etylowy w organizmie. Ekstrakt z kudzu zwiększa stężenie neurotransmiterów w mózgu, które powodują uczucie radości i zadowolenia – serotonina i dopamina. W związku z tym uzależniony nie odczuwa silnej potrzeby sięgnięcia po używkę.
Ponadto, substancje biologicznie aktywne łagodzą napięcia lękowe i stres. Ze względu na zdolność do usuwania toksyn z organizmu, preparaty na bazie opornika łatkowatego stosowane są do odtruwania.
>> Naturalny sposób na stres i bezsenność. 5 ziół na uspokojenie
Kudzu na układ sercowo-naczyniowy
Badania naukowe z wykorzystaniem zwierząt wykazały, że korzeń kudzu może być pomocny w walce z nadciśnieniem tętniczym krwi i zbyt wysokim poziomem cholesterolu, który jest jednym z przyczyn rozwoju miażdżycy i innych schorzeń układu krążenia. Wyciągi z rośliny zmniejszają zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen, co usprawnia jego pracę.
Kudzu na układ hormonalny
Izoflawony, będące jednymi z głównych substancji czynnych kudzu regulują układ hormonalny. Działanie genisteiny jest bardzo zbliżone do estrogenu, hormonu, którego brakuje w okresie menopauzy u kobiet. W związku z tym doustne spożywanie rośliny łagodzi objawy przekwitania, w tym zmniejsza uczucie uderzenia gorąca, zatrzymywanie wody w organizmie, a także nocne poty.
>> Niedoczynność tarczycy a dieta – co można jeść przy niedoczynności?
Kudzu – dawkowanie
W zależności od rodzaju suplementu diety, dzienne dawka kudzu mieści się w zakresie od 400 mg do 1000 mg. Warto pamiętać, aby nie przekraczać rekomendowanych przez producentów dawek.
Preparaty zawierające kudzu
Kudzu występuje w postaci:
- kapsułki,
- kremu.
Kudzu – przeciwwskazania do stosowania
Przeciwwskazaniem do stosowania kudzu jest:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- endometrioza,
- choroba Hashimoto,
- jednoczesne przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Kudzu – możliwe skutki uboczne
Przedawkowanie lub niewłaściwe spożycie korzenia kudzu może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym głównie nudności i wymioty. Możliwe jest także pojawienie się reakcji alergicznej.
Kudzu – interakcje z lekami i preparatami
Wyciągi z kudzu nie należy łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi, a także antykoncepcją hormonalną. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym przyjmowaniu leków na cukrzycę.
Kudzu w Encyklopedii ziół i roślin – Podsumowanie
- Korzeń kudzu jest popularnym surowcem w tradycyjnej medycynie chińskiej i wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych.
- Kudzu stosowany jest przede wszystkim w terapii uzależnień, ponieważ łagodzi stres i napięcia, zmniejsza potrzebę sięgnięcia po używkę i detoksykuje organizm.
- W postaci suplementów diety kudzu zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi i poziom tzw. złego cholesterolu.
- W kosmetyce ekstrakt z korzenia kudzu wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry naczyniowej i profilaktyce zmarszczek.