Korzeń kudzu – działanie, dawkowanie i właściwości | Herbavis (2024)

Pochodzenie kudzu (Pueraria lobata)

Kudzu (inaczej kuzu, opornik lub ołownik łatkowaty) to wyjątkowa roślina pozyskiwana z Pueraria Thungbergii, czyli jednej z najcenniejszych roślin pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jej dobroczynne właściwości lecznicze od wieków doceniane są szczególnie na Bliskim Wschodzie – w Chinach, Japonii oraz Korei. Już 200 lat p.n.e. japońscy medycy stosowali tę roślinę z rodziny strąkowców w postaci naparu wodnego ze sproszkowanego korzenia kudzu oraz suchych wyciągów alkoholowych. Uzyskany w ten sposób napar miał pomagać w leczeniu takich schorzeń jak m.in. cukrzyca, grypa, nudności, migrena oraz alergie.

W XIX wieku kudzu root pojawiło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie później stało się modnym pnączem o wysokości sięgającej nawet 12 metrów, sadzonym głównie w ogrodach. Amerykanie pokochali tę roślinę ze względu na wielobarwne, duże liście oraz specyficzny, intensywny zapach. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że początkowo kudzu było także doskonałą rośliną, która pomogła Amerykanom wzmocnić brzegi rzek. Obecnie niejednokrotnie uważa się ją za chwast rosnący na parkingach i polach.

Pod koniec lat 80. XX wieku naukowcy z Uniwersytetu w Północnej Karolinie rozpoczęli badania nad działaniem kudzu pod kątem wykorzystania go w medycynie. Stwierdzili oni, że korzeń kudzu może być nieocenionym środkiem stabilizującym układ nerwowy. Obecnie kudzu root występuje głównie w południowo-wschodniej Azji, na wyspach Oceanii i Japonii, w Ameryce Północnej i Środkowej, a także w regionach Kaukazu i Ukrainy.

Kudzu root – wygląd i skład

Jak już wspomnieliśmy, kudzu od lat wykorzystywane jest w chińskiej i japońskiej medycynie niekonwencjonalnej jako „ge-gen”, czyli środek do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Wynika to głównie z bogatego składu tej wyjątkowej rośliny. Korzeń kudzu charakteryzuje odczyn zasadowy – nie zawiera ono także laktozy i glutenu, dzięki czemu może być stosowane przez osoby borykające się z celiakią lub nietolerancją laktozy. Kudzu jest niezwykle cennym źródłem wielu minerałów, w tym m.in. fosforu, wapnia oraz żelaza. W latach 90. odkryto natomiast, że korzeń kudzu charakteryzuje także duża zawartość takich elementów jak izoflawony, daidzeiny, diglikozydy oraz puerarino-7-ksylosydy.

Nasz podziw powinien wzbudzić nie tylko bogaty skład kudzu root, ale także jego niezwykły wygląd. Jest to efektowne pnącze z drewnianą łodygą, której długość sięga obecnie nawet do 30 metrów. Łodygę zdobią charakterystyczne, trójlistkowe liście oraz purpurowe kwiaty zbierające się w grona o długości do 30 cm. Owocami kudzu są owłosione, 5-centymetrowe strąki, z których każdy posiada kilka nasion. Sam korzeń kudzu jest duży i bulwiasty.

Korzeń kudzu: właściwości lecznicze

Pierwsze informacje na temat właściwości leczniczych korzenia kudzu pochodzą z I wieku z księgi zielarskiej autorstwa Shen Nonga, który pasjonował się tradycyjną medycyną chińską. Jak opisywał w swojej książce, kudzu root stosowane było jako środek leczniczy na „wei”, czyli grupę chorób objawiających się płytko pod skórą, a mianowicie gorączkę, migreny oraz nadmierne pragnienie.

Obecnie korzeń kudzu dostępny jest jako ekstrakt w postaci standaryzowanych tabletek, które w medycynie alternatywnej stosuje się do leczenia również takich schorzeń jak angina, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, biegunki, czerwonka oraz alergie. Co ciekawe, zielarze uważają, że korzeń kudzu może pomóc pacjentom nawet w sytuacji nagłej utraty słuchu, pojawienia się pierwszych objawów odry, sztywności szyi, czy też stanów zapalnych ścięgien.

W ślad za medycyną tradycyjną idą badania współczesnych naukowców, którzy również potwierdzają dobroczynne działanie korzenia kudzu. Według nich składniki zawarte w roślinie można traktować jako środek przeciwzapalny, antyoksydacyjny, jak również obniżający ciśnienie tętnicze. Za szczególnie cenny składnik uważa się puerarynę, która wykazuje działanie antyarytmiczne, wspierające krążenie krwi i przeciwcukrzycowe.

Kudzu root a leczenie nałogów

Od lat przeprowadzane są badania na temat stosowania wyciągu z korzenia kudzu podczas walki z uzależnieniami, w tym głównie z alkoholizmem. Jak udało się do tej pory ustalić, zawarte w kudzu związki flawonoidowe (daidzeina oraz pueraryna) mają zdolność ograniczenia ilości wypijanego alkoholu etylowego. Badania na ten temat zostały przeprowadzone na szczurach i jak wynika z nich – podawanie uzależnionym od alkoholu zwierzętom wyciągu z korzenia kudzu w ilości 500 mg/kg masy ciała przez kolejne 21 dni, zmniejszyło picie przez nie 10% etanolu aż o 82%.

Podobne badania zostały przeprowadzone na ludziach przez naukowców z Massachusetts (USA), którzy zauważyli, że po 7 dniach stosowania tego specyfiku ilość alkoholu wypijanego przez ochotników (osoby uzależnione od alkoholu) zmniejszyła się o 40%. Istnieje kilka hipotez, które mogą wyjaśnić tego typu zjawisko. Jedną z nich jest fakt, że zarówno alkohol (i inne używki), jak i zawarte w kudzu izoflawonoidy stymulują wydzielanie hormonów szczęścia, czyli serotoniny oraz dopaminy. Inaczej mówiąc – spożywanie ekstraktu z kudzu wywołuje w człowieku uczucie zbliżone do tego, które pojawia się po wypiciu alkoholu lub paleniu papierosów. W związku z tym osoba uzależniona nie czuje potrzeby sięgania po używki.

Kudzu: działanie antynowotworowe

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest stosowanie kudzu root w terapii antynowotworowej, w tym głównie w leczeniu raka prostaty. Zawarta w kudzu genisteina wiąże się z receptorami androgenów, przez co ogranicza aktywność męskich hormonów, tj. testosteronu oraz dihydrotestosteronu, by móc tym samym obniżyć wpływ androgenów na rozwój nowotworu. Jak stwierdzono podczas badań, u pacjentów stosujących korzeń kudzu poziom PSA (markera nowotworowego odpowiedzialnego za raka prostaty) spadł aż do 50-80%.

Warto zauważyć, że korzeń kudzu jest w stanie zapobiec rozwojowi również innych nowotworów, co także związane jest z działaniem genisteiny. Jednym z jej zadań jest hamowanie procesów angiogenezy, a mianowicie rozwoju sieci naczyń krwionośnych, które to odpowiadają za dostarczanie do komórek nowotworowych tych składników, które wpływają na ich rozwój. Co ważne, izoflawonoidy budujące kudzu root usuwają z naszego organizmu wolne rodniki, chroniąc tym samym przed rozwojem stresu oksydacyjnego.

Kudzu root: właściwości hormonalne

Genisteina zyskuje na znaczeniu nie tylko w leczeniu nowotworów, ale także w kwestiach hormonalnych. Związek ten, podobnie jak daidzeina, wykazujedziałanie zbliżone do kobiecych hormonów – estrogenów, które stymulują żeński układ hormonalny. W związku z tym kudzu root poleca się przede wszystkim do łagodzenia uporczywych objawów menopauzy, czyli okresu w którym zaczyna nam brakować estrogenów. Dzięki niemu jesteśmy w stanie łagodzić takie objawy jak: nocne poty, uderzenia gorąca, ubytki masy kostnej oraz migreny menopauzalne. Co więcej, kudzu zmniejsza także ryzyko pojawienia się chorób serca – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Kudzu: działanie odchudzające i pobudzające

Osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów z pewnością docenią wpływ korzenia kudzu na ich organizm. Dzięki tej wyjątkowej roślinie mogą bowiem nie tylko unormować masę ciała, a także skutecznie oczyścić organizm, na co ponownie wpływ mają związkiizoflawonoidów.

Imponujące efekty stosowania kudzu zauważają również osoby, które szukają alternatywy dla spożywania kawy i zawartej w niej kofeiny. Kudzu root uważane jest za świetne źródło energii, a dzięki stymulacji wydzielania hormonów szczęścia – także sposób na poprawę nastroju każdego dnia!

Kudzu root – zastosowania

Chociaż w Polsce wciąż mało się mówi o stosowaniu kudzu w kuchni, to w Chinach i Japonii jest to produkt wykorzystywany na skalę masową. Początkowo kudzu root jest suszone, a następnie rozdrabniane na proszek, aby móc następnie stosować je nie tylko w lecznictwie, ale i w kuchni. Kudzu jest bogate w skrobię, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako zagęszczacz do zupy lub sosu, a także jako alternatywa dla tradycyjnej panierki do mięsa lub warzyw.

W krajach Bliskiego Wschodu mąkę z korzenia kudzu stosuje się zamiennie z tradycyjną mąką do słodkich wypieków, a liście kudzu jako dodatek do sałatki. Piękne kwiaty rozwijające się na pnączach po odpowiedniej obróbce możemy wykorzystać natomiast jako element słodkiej galaretki – jednego z ulubionych deserów niemal każdego dziecka. W Polsce kudzu znajdziemy głównie w postaci herbatki z korzenia kudzu, dostępnej w sklepach zielarskich, a także jako suplementy diety – tabletki zawierające ekstrakt z opornika łatkowatego.

Kudzu – jak długo stosować?

Jeżeli chcemy rozpocząć suplementację preparatami zawierającymi ekstrakt z kudzu powinniśmy na początku skupić się na celu, jaki chcemy osiągnąć poprzez jego stosowanie. W wielu przypadkach kudzu root sprawdza się jako środek do oczyszczania organizmu, przede wszystkim w okresie wiosennym. W terapii stosuje się wówczas napój zawierający 1 łyżeczkę sproszkowanego kudzu oraz szklankę wody lub świeżego soku. Proszek należy dokładnie wymieszać (można również gotować przez kilka minut).Napój z kudzu powinien być wypijany

przez okres od 7 do 14 dni

, by móc osiągnąć zauważalny efekt oczyszczenia organizmu.

Jednym ze sposobów przygotowanie dla osóbuzależnionychod alkoholu to napój z 20g kudzu root, który rozpuszcza się w 50 ml zimnej wody. Do napoju dolewamy następnie wrzątek tak, by zapełnić całą szklankę. Napój doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy przez kolejne kilka minut, cały czas go mieszając. Alternatywą dla napoju może być preparat w tabletkach, jednak należy pamiętać, że może okazać się mniej skuteczny w porównaniu do płynnej wersji. W ciągu dnia należy przyjmować od dwóch do czterech tabletek, a pierwsze efekty działania mogą być zauważalne już po tygodniu. Terapia alkoholowa przy użyciu kudzu powinna trwać

co najmniej dwa miesiące

, a czasem nawet kilka lat.

Ważną informacją dla osób uzależnionych od alkoholu jest fakt, że długotrwałe spożywanie wyciągu z korzenia kudzu oraz równoczesne picie alkoholu może przyczynić się do wzrostu ryzyka powstania nowotworu przełyku. Zaleca się zatem zachowanie szczególnej uwagi podczas suplementacji tego rodzaju specyfikami.

Warto także pamiętać o tym, by produkty z kudzu trzymać zawsze w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej, nieprzekraczającej 25 °C. Zwracajmy uwagę, by preparat był starannie zamknięty i zawsze przechowywany w oryginalnym opakowaniu. Należy chronić go przed nadmiernym światłem, wilgocią oraz innymi zapachami, by nie zaburzyć w ten sposób oryginalnego smaku i właściwości leczniczych kudzu.

Skutki uboczne stosowania kudzu

Korzeń kudzu od lat uważany jest za superfood o imponującym działaniu. Należy jednak pamiętać, że, podobnie jak w przypadku każdego specyfiku, kudzu może spowodować różnego rodzaju skutki uboczne, w tym głównie nudności, świąd, zawroty głowy, a nawet uszkodzenie wątroby. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim należy zwracać uwagę, by preparaty z kudzu root były kupowane wyłącznie w sprawdzonych źródłach. Powinniśmy mieć pewność, że rośliny wykorzystane w produkcji specyfików nie były zanieczyszczone.

Kudzu: przeciwwskazania

Niezależnie od tego, jaką formę spożywania kudzu wybierzemy, zawsze kwestię tego typu suplementacji należy przedyskutować z lekarzem. Istnieje także grupa osób, którym bezwzględnie odradza się spożywanie korzenia z kudzu. Są to przede wszystkim kobiety ciężarne oraz karmiące piersią (ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo dla matki i dziecka), osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe oraz obniżające ciśnienie krwi (kudzu może nasilić ich działanie), a także osoby borykające się ze schorzeniami hormonozależnymi, co jest związane z działaniem estrogennopodobnym, czyli endometriozą, rakiem piersi lub jajnika.

Przeciwwskazaniem do przyjmowania kudzu jest także cukrzyca (ze względu na leczenie insuliną) oraz planowane operacje chirurgiczne. W ostatnim przypadku preparat z kudzu root należy odstawić co najmniej dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem. Produkty z kudzu nie powinny być również stosowane przez dzieci do trzeciego roku życia.

Kudzu: opinie

Co mówią inni na temat kudzu root? Opinie na temat jego stosowania są w znacznej mierze pozytywne. Większość osób, które komentują działanie kudzu, borykała się z problemami związanymi z uzależnieniem od alkoholu, nikotyny lub narkotyków. Dzięki regularnemu stosowaniu ekstraktu ze sproszkowanego korzenia kudzu, tabletek lub olejku zauważyli oni mniejszą chęć do spożywania alkoholu lub palenia papierosów. Kobiety w okresie menopauzalnym doceniają fakt, że nie przybierają na masie w tym czasie i nie dokuczają im uderzenia gorąca.

Wśród osób rekomendujących stosowanie kudzu są także ci, którzy szukali sposobu na poprawę nastroju i utratę kilku kilogramów. Bez względu na formę, w jakiej przyjmowali preparaty z korzeniem kudzu, zauważyli, że stali się spokojniejsi, bardziej zrelaksowani i pozbyli się uporczywego bólu głowy. Warto zaznaczyć, że spora część osób stwierdza większą skuteczność w stosowaniu korzenia kudzu w formie zmielonej niż w formie tabletek.

Korzeń kudzu – gdzie kupić i ile kosztuje?

Korzeń kudzu dostępny jest w Polsce przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich oraz aptekach. Coraz częściej znajdziemy go także w różnego rodzaju sklepach internetowych z produktami ekologicznymi. Warto pamiętać, że kudzu nie jest lekiem, a jedynie suplementem diety, w związku z czym dostępny jest w sprzedaży bez recepty. Chcąc znaleźć go na sklepowych lub aptecznych półkach, powinniśmy zwrócić uwagę na trzy formy, w jakich występuje: w formie kapsułek, korzenia pociętegolub mielonego oraz skrobi (mączki). Zanim dokonamy wyboru, powinniśmy mieć pewność, że kupujemy produkt najwyższej jakości, ponieważ tylko w ten sposób nie musimy się martwić o jego pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Cięty korzeń kudzu dostępny w opakowaniach o różnej wielkości, głównie 50 g, 100 g lub 250 g. Cena preparatu w tej formie waha się od około 13 zł do 60 zł, w zależności od wielkości opakowania. Oczywiście pamiętajmy, że im większe opakowanie wybierzemy, tym cena może być niższa. Alternatywą dla korzenia ciętego jest mielony korzeń kudzu, również dostępny w opakowaniach o różnej wielkości (50 g, 100 g lub 250 g). Cena w tym przypadku może być minimalnie wyższa, na poziomie od około 16 zł do 65 zł.

Suplementy diety z kudzu w formie tabletek najczęściej dostępne są w ekonomicznych opakowaniach zawierających średnio 90 tabletek. Ich cena waha się wówczas w przedziale od 35 zł do 55 zł, w zależności od miejsca, w którym dokonujemy zakupu.

Ostatnim wariantem jest skrobia z kudzu, sprzedawana w małych opakowaniach po 50 g lub 125 g. Jej koszt wynosi od 20 zł do 50 zł.

Zachęcamy do przeczytania innych naszych artykułów:Łatwe pozbywanie się poświątecznych kilogramów,Jak wzmocnić odporność dziecka w naturalny sposób,Chodzenie - to zdrowie dla każdego,Słońce, dodaje nam energii życiowej i cennej witaminy D.

Korzeń kudzu – działanie, dawkowanie i właściwości | Herbavis (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Clemencia Bogisich Ret

Last Updated:

Views: 6182

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Clemencia Bogisich Ret

Birthday: 2001-07-17

Address: Suite 794 53887 Geri Spring, West Cristentown, KY 54855

Phone: +5934435460663

Job: Central Hospitality Director

Hobby: Yoga, Electronics, Rafting, Lockpicking, Inline skating, Puzzles, scrapbook

Introduction: My name is Clemencia Bogisich Ret, I am a super, outstanding, graceful, friendly, vast, comfortable, agreeable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.